Pisanie pracy dyplomowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Oprócz problemów ze znalezieniem odpowiedniego promotora, a następnie tematu pracy, studenci bardzo często borykają się z czystym brakiem zdolności do przelewania myśli na papier.
Poniżej znajdziesz proste i niezwykle przydatne porady, jak zabrać się za pisanie pracy dyplomowej. Poradnik ten znajduje swoje zastosowanie zarówno w przypadku prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich, jak również podyplomowych.
Jeżeli pomimo naszych wskazówek nadal trudno Ci będzie podjąć się pisania pracy, skontaktuj się z nami – mk@mkpublikacje.pl Oprócz fachowej pomocy w zakresie pisania prac dyplomowych służymy bezpłatną poradą w kwestii doboru tematu i skomponowania planu pracy.
======================
Krok 1 – Temat Pracy
Zastanów się, jaki temat w ramach Twojego kierunku / specjalności jest dla Ciebie ciekawy. Pamiętaj, że oprócz napisania i złażenia pracy w dziekanacie, trzeba ją będzie jeszcze obronić! Nie warto sugerować się pogłoskami o „ambitności” danego tematu. Dobre (i wysoko oceniane) prace to bardzo często proste i standardowe tematy. Pomyśl o przedmiotach które do tej pory zostały realizowane na Twoim kierunku; które zajęcia były dla Ciebie interesujące. To pierwszy krok, do znalezienia tematu właśnie dla Ciebie. Wybierz około trzech propozycji.
UWAGA!
JEŻELI JAKAŚ DZIEDZINA NIE INTERESUJE CIĘ ANI TROCHĘ, NIE PODEJMUJ JEJ W SWOJEJ PRACY!
OBRONA ŹLE DOBRANEGO TEMATU MOŻE STAĆ SIĘ DLA CIEBIE KOSZMAREM.
====================== Krok 2 – Literatura
Po wybraniu przykładowych tematów warto wybrać się do uczelnianej biblioteki i poszukać literatury, którą wykorzystasz w pracy. Sprawdź, czy literatura jest zróżnicowana pod względem autorów i wydawnictw, a także czy jest aktualna. Jeśli na dany temat znajdziesz zaledwie kilka książek, nie warto się go podejmować. Promotor będzie wymagał od Ciebie co najmniej kilkunastu/kilkudziesięciu (w zależności od poziomu pracy) pozycji w bibliografii, dobrze jest więc mieć dostęp do wielu zasobów. Oprócz tego, poszukaj w internecie artykułów na wybrany temat. Źródła internetowe są bardzo mile widziane w pracy, jeżeli pochodzą z renomowanych i znanych stron. Dobrze przeanalizowane i opisane własnymi słowami, mogą stanowić świetne urozmaicenie Twojej pracy. Wybierz temat, do którego znajdziesz dużo ciekawej literatury.
Jeżeli mimo powyższych wskazówek brakuje Ci pomysłu na dobry temat, skontaktuj się z nami – bezpłatnie dobierzemy dla Ciebie plan pracy.
UWAGA!
KOPIOWANIE TEKSTÓW Z INTERNETU TO PIERWSZY KROK DO ZOSTANIA SKREŚLONYM Z LISTY STUDENTÓW.
====================== Krok 3 – Plan pracy
Jeśli udało Ci się już wybrać odpowiedni temat pracy, musisz skomponować do niego plan. Każda praca powinna zawierać zarówno aspekt teoretyczny, jak i praktyczny (własne badania, spostrzeżenia). Plan pracy najlepiej konsultować z promotorem, aby doradził, co będzie mile widziane w pracy. Bardzo ważna w tym przypadku jest część praktyczna (badania własne). Przed skomponowaniem planu zastanów się, o czym będzie Twój rozdział badawczy i skąd pozyskasz do niego materiały. Twoja analiza tematu z rozdziałami teoretycznymi musi stanowić ciąg przyczynowo-skutkowy, warto więc poświęcić na to dużo uwagi.
Jeżeli mimo konsultacji z promotorem masz problem ze stworzeniem planu pracy, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci go skomponować zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!
UWAGA!
PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PISANIA PRACY KONIECZNIE POPROŚ PROMOTORA O AKCEPTACJĘ PLANU PRACY. JEŻELI TEGO NIE ZROBISZ, PO NAPISANIU PRACY MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE PROMOTOROWI NIE SPODOBA SIĘ TWOJA WIZJA I CAŁA PRACA PÓJDZIE NA MARNE – TAKIE PRZYPADKI BARDZO CZĘSTO SIĘ ZDARZAJĄ!
====================== Krok 4 – Terminy
Po dobraniu tematu pracy i akceptacji jej planu przez promotora nie pozostaje nic innego, jak zaplanować jej napisanie. Przemyśl, w jakim tempie jesteś w stanie pisać teksty. Rozważ szczegóły: niektórzy lubią pisać codziennie poświęcając na to trochę czasu, inni potrzebują odciąć się od wszystkiego i usiąść do pisania na kilka godzin. Każdy posiada inne predyspozycje, warto więc je uwzględnić przy planowaniu pisania.
Dowiedz się, jakie terminy obowiązują Cie w dziekanacie. Nie zapominaj, że żaden promotor nie zaakceptuje pracy od razu, uwzględnij więc czas na ewentualne poprawki. Oczywiście, im lepiej pójdzie Ci pisanie, tym mniej będzie do poprawy.
UWAGA!
PODSTAWĄ NAPISANIA PRACY JEST KONSEKWENCJA. NIE NARZUCAJ SOBIE AMBITNEGO PLANU NIE DO OSIĄGNIĘCIA, BO BARDZO SZYBKO SIĘ ZDEMOTYWUJESZ. LEPIEJ ZAREZERWUJ W SWOIM KALENDARZU TYLE CZASU, ILE REALNIE JESTEŚ W STANIE POŚWIĘCIĆ NAPISANIE.
====================== Krok 5 – Pisanie pracy
W czasie pisania pracy warto wziąć pod uwagę następujące porady:
1) Przed przystąpieniem do pisania zapytaj promotora o tzw. standardy pisania prac. Promotor (lub dziekanat) powinien udzielić Ci informacji na temat technicznych wymogów pisania prac (czcionka, interlinia, marginesy, styl przypisów, rysunków, tabel i cytatów). Jeżeli nie zapoznasz się ze standardami przed rozpoczęciem pisania, licz się z tym, że po jej napisaniu trzeba będzie poświęcić wiele godzin na poprawki techniczne – z pozoru wydają się proste i łatwe, zajmują jednak wiele czasu i potrafią być bardzo frustrujące.
2) Zacznij pisanie od rozdziałów. Wstęp i zakończenie pracy najlepiej pisać na samym końcu, ponieważ trzeba w nich opisać, co znajdzie się w rozdziałach. Jeżeli zrobisz to na początku, po napisaniu pracy na pewno wiele będzie do zamiany lub do napisania od nowa – po co marnować czas?
3) Ustal z promotorem, że przypisy powielone („Op. cit.” i „Tamże” / „Ibidem”) wprowadzisz na samym końcu, po napisaniu całej pracy. Wprowadzając je na początku ryzykujesz pogubieniem się w przypisach jeśli pojawią się poprawki (a bardzo często dotyczą one dodawania i usuwania przypisów).
4) Nie zapominaj, że Twoja praca po oddaniu będzie sprawdzana raportem antyplagiatowym. Dowiedz się w dziekanacie, jaki jest dopuszczalny limit na Twojej uczelni. Pamiętaj o tym limicie wstawiając cytaty. Nie kopiuj tekstów z książek i Internetu – pisz własnymi słowami.
5) Dbaj o styl i interpunkcję – nawet małe błędy w dużej ilości są w stanie sprawić, że merytorycznie dobra praca będzie nisko oceniona.
UWAGA!
NIE PISZ W PRACY NIC, CZEGO NIE ROZUMIESZ W PEŁNI. NA OBRONIE MOŻE SPRAWIĆ CI TO PROBLEM!
======================
Nasz serwis może przygotować dla Ciebie wzór oryginalnej pracy dyplomowej, pracy licencjackiej, pracy magisterskiej lub pracy inżynierskiej, co pozwoli zaoszczędzić Twój czas i skupić się na innych „sprawach uczelnianych”.
https://www.mkpublikacje.pl
mk@mkpublikacje.pl
Tel. +48 664 600 900